(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

XXXVI Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) rozpoczęło się w godzinach popołudniowych, w poniedziałek, 23 maja br. Ewidentnie pokazało ono potrzebę spotkań w tradycyjnej formule, jaką można realizować po okresie obowiązywania obostrzeń pandemicznych i funkcjonowania głównie w trybie online. W trakcie Zgromadzenia w całości zrealizowany został założony program obrad, którym przewodniczyła Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia, Wiceprzewodnicząca Zarządu ZGWRP. Zgromadzenie Ogólne przeważającą liczbą głosów przyjęło sprawozdanie z działalności Związku w 2021 r. i uchwaliło budżet na 2022 r.

Podziękowania Ministra Szefernakera

Pierwszym elementem obrad był wybór Komisji Mandatowej, a następnie przyszedł czas na wystąpienie, zabierającego głos w roli gościa – Pawła Szefernakera, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Spraw Wewnętrznych (MSWiA). Podziękował on samorządowcom za współpracę w minionych latach obarczonych sytuacją kryzysową związaną z pandemią koronowawirusa, do czego doszła jeszcze wojna na Ukrainie i wyzwanie, jakim jest przyjęcie milionów uchodźców wojennych z sąsiedniego kraju. – Ostatnie trzy lata pokazują, że wiele spraw, pomimo różnego rodzaju problemów, jak i różnego rodzaju poglądów na dany temat, można było wspólnie rozwiązać na rzecz właśnie mieszkańców Państwa małych ojczyzn. I za to podejście chciałbym bardzo serdecznie podziękować – powiedział m.in. Minister Szefernaker.

Ponadto wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że wiele wyzwań stoi przed gminami w zakresie inwestycji i poinformował, że na przyszły tydzień planowane jest rozstrzygnięcie drugiego naboru wniosków z Polskiego Ładu (ogłoszenie wyników nastąpiło w poniedziałek 30 maja br., czyli tydzień po wystąpieniu sekretarza stanu). – Mam zaszczyt prowadzić komisję, która pracuje nad wnioskami złożonymi przez Państwa, przez jednostki samorządu terytorialnego i zmierzamy ku temu, żeby w przyszłym tygodniu rozstrzygnąć nabór. Drugi nabór do Funduszu Inwestycji Strategicznych, ale również zmierzamy do tego, żeby w czerwcu, do końca czerwca, rozstrzygnąć nabór dodatkowych inwestycji w jednostkach samorządu terytorialnego – byłych gminach popegeerowskich – poinformował Paweł Szefernaker. Przedstawiciel MSWiA podziękował również za współpracę z przedstawicielami ZGWRP w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

Wybór przewodniczącego Prezydium Zgromadzenia Ogólnego i członków dwóch komisji – Skrutacyjnej oraz Uchwał i Wniosków

Po wystąpieniu ministra Szefernakera, Krzysztof Iwaniuk, Przewodniczący Zarządu ZGWRP, Wójt Gminy Terespol przeprowadził wybory Przewodniczącego Prezydium Zgromadzenia Ogólnego i jako kandydatkę do tej funkcji zaproponował Annę Grygierek, Burmistrz Strumienia, będącą również Wiceprzewodniczącą Zarządu ZGWRP. Ta kandydatura została przyjęta jednogłośnie, a w skład Prezydium weszli jeszcze Jacek Brygman, Wójt Gminy Cekcyn i Wiceprzewodniczący Zarządu ZGWRP oraz wspomniany już Krzysztof Iwaniuk.

Kolejnym krokiem był wybór członków Komisji Skrutacyjnej oraz Komisji Uchwał i Wniosków.

Wystąpienia gości

O zabranie głosu poproszeni zostali kolejni goście, którzy uświetnili obrady swoją obecnością. O działaniach realizowanych w ramach Programu „Niepodległa” i możliwościach współpracy samorządów z Biurem Programu w obszarze budowania postaw obywatelskich i patriotycznych opowiedział Dyrektor Biura – Wojciech Kirejczyk.

Marek Olszewski, Starosta Toruński, wcześniej wieloletni Przewodniczący ZGWRP, zwrócił uwagę na długoletnią tradycję funkcjonowania Związku i podkreślił wagę pracy w KWRiST i tego, że samorządowcy mają dzięki temu narzędzie, które pozwala na udział w kształtowaniu samorządowej rzeczywistości i budujących ją przepisów. – Z radością patrzę na Związek Gmin Wiejskich, że on wciąż jest aktywny, on wciąż coś znaczy. Myślę, że dla członków – dla Wójtów, Burmistrzów – znaczy bardzo wiele – powiedział.

Jako następny głos zabrał Rudolf Borusiewicz, Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich, który zwrócił m.in. uwagę, że jeszcze żaden rząd nie wykorzystał potencjału, jaki spoczywa w samorządach, we wspólnotach lokalnych i regionalnych. Wskazywał również na przykładach USA i wojny toczącej się obecnie na Ukrainie, rolę, jaką do odegrania w sytuacjach kryzysowych mają władze lokalne i rozproszone zarządzanie.

Przyjęcie porządku obrad, przedstawienie sprawozdań i opinii Komisji Rewizyjnej

Po tym wystąpieniu Zgromadzenie Ogólne przegłosowało proponowany porządek obrad i głos zabrał Krzysztof Iwaniuk, przedstawiając „Sprawozdanie Zarządu z działalności Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej za 2021 rok”. Po tej prezentacji doszło do krótkiej dyskusji na temat efektywności działań Związku, a następnie Marzanna Stabrzyńska, Główna Księgowa ZGWRP zaprezentowała sprawozdanie finansowe Związku za rok 2021.

Po omówieniu sytuacji finansowej ZGWRP zrodziła się dyskusja m.in. na temat tego, jak przyciągnąć do Związku więcej gmin z terenami wiejskimi i jak wzmocnić działania Stowarzyszenia. Dorota Zmarzlak, Wójt Gminy Izabelin i Członek Zarządu ZGWRP zachęcała, by każdy uczestnik Zgromadzenia podjął zobowiązanie, że w ciągu miesiąca namówi jedną ze swoich sąsiadujących gmin do przyłączenia się do Związku.

Kolejnym punktem obrad było przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej na temat sprawozdania finansowego za rok 2021. Zaprezentował ją Jacek Czarnecki, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Wójt Gminy Chełmża.

Przyjęcie sprawozdań i nowego statutu oraz projektu budżetu Związku i udzielenie absolutorium

Później uczestnicy przegłosowali uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Zarządu i sprawozdania finansowego za 2021 r. oraz udzielenia absolutorium dla Zarządu ZGWRP.

W dalszej kolejności Marzanna Stabrzyńska omówiła projekt budżetu Związku na rok 2022 r., a Jacek Brygman przedstawił projekt nowego statutu ZGWRP. Po głosowaniach Zgromadzenie Ogólne przyjęło zarówno projekt budżetu, jak i nowy statut Związku.

Następnym punktem programu było podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki ZGW-Partner – w efekcie głosowania podjęto stosowną uchwałę.

Zagadnienia oświatowe – pierwsza debata merytoryczna

Po zakończeniu tej części Zgromadzenia przyszedł czas na debaty merytoryczne. Pierwsza z nich poświęcona była zagadnieniom oświatowym, takim jak kierunki zmian systemowych, opieka przedszkolna oraz finansowanie realizacji zadań oświatowych. Wzięli w niej udział Jerzy Jakubczuk, Dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Marian Buras, Burmistrz Miasta Morawica, Członek Zarządu ZGWRP. Po prezentacji wprowadzającej do tematu, którą omówił Marian Buras, głos zabrał Jerzy Jakubczuk, który na wstępie przeczytał list Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki, zaadresowany do uczestników Zgromadzenia, a później omówił temat „Organizacja i finansowanie szkół i przedszkoli w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich”. Obie prezentacje wzbudziły spore zainteresowanie i skłaniały do dyskusji na tematy związane głównie z finansowaniem działalności oświatowej w mniejszych jednostkach samorządu terytorialnego (JST).

Dyskusja o finansach samorządowych

Druga z debat poświęcona była stanowi budżetów JST w kontekście zmiany ustawy o dochodach i jej wpływu na kondycję finansową JST, realizacji inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu. Wprowadzenia do dyskusji dokonał Bernard Sabura, Specjalista Biura ZGWRP.

W dalszej kolejności o zabranie głosu i odniesienie się do wskazanych we wcześniejszym wystąpieniu tez został poproszony Sebastian Skuza, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, który podkreślił m.in., że nie zgadza się z wygłaszanym często twierdzeniem, że powinno się inwestować w miasta, bo to one generują rozwój. Zaznaczył również, że w czasie kryzysu pandemicznego samorządy nie zostały zostawione same sobie i otrzymały wsparcie ze strony rządowej. – Może nie we wszystkim się zgadzamy, możemy dyskutować, ale myślę, że jakieś wsparcie ze strony rządowej Państwo odczuwacie – powiedział Sebastian Skuza. – I problemy, jakie mamy z otoczeniem zewnętrznym, z inflacją, której nikt, aż na takim poziomie nie planował, i tutaj też pojawiają się głosy, dlaczego rząd przyjął tak niską inflację. Szanowni Państwo, w momencie przyjmowania budżetu to była mediana rynkowa, to rynek tak prognozował. Mamy do czynienia ze zmiennym otoczeniem, ale myślę Szanowni Państwo, że wspólnie przejdziemy przez ten ciężki czas i razem damy radę! – dodał.

W kontekście realizacji programu inwestycyjnego z Polskiego Ładu, Jacek Brygman zaapelował o przychylenie się do wniosków składanych w ramach KWRiST przez stronę samorządową już od stycznia br. Podkreślił, że rzeczywiście tak ogromnych środków finansowych na inwestycje jeszcze w 30 latach samorządów nie było i zaapelował do przedstawicieli strony rządowej o to, by ta pozwoliła samorządom wykorzystać te środki.

Tomasz Robaczyński, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego tłumaczył na jakich zasadach działa Rządowy Program Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu i przekonywał, dlaczego postulaty strony samorządowej będą trudne do zrealizowania.

Marek Olszewski uhonorowany Złotym Laurem Małych Ojczyzn

Po obradach uczestnicy mieli okazję do wymiany poglądów i doświadczeń w trakcie uroczystej kolacji, na początku której Marek Olszewski został uhonorowany Złotym Laurem Małych Ojczyzn, a wręczenie lauru poprzedziło krótkie wystąpienie Ryszarda Bartosika, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Marku! Bardzo serdecznie Ci gratuluję! Dziękuję serdecznie za wkład w tej sztafecie pokoleń na rzecz naszego Związku, na rzecz naszych małych ojczyzn! – powiedział przewodniczący Krzysztof Iwaniuk, podczas wręczenia Lauru.

Dziękuję bardzo za to wyróżnienie! Zdaję sobie sprawę z tego, w jakim gronie się znalazłem, bo to czwarty Laur dopiero w historii Związku, a Związkowi życzę wspaniałego rozwoju! – powiedział Marek Olszewski, były przewodniczący ZGWRP.

Warsztaty prawne zdominowała gospodarka odpadami

Drugi dzień Zgromadzenia Ogólnego upłynął pod znakiem warsztatów prowadzonych przez prawników kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners, a dominującą tematyką była gospodarka odpadami komunalnymi, której meandry prawne przybliżali słuchaczom Maciej Kiełbus i Konrad Różowicz. Z kolei mec. Michał Kostrzewa skupił się na zagadnieniach podatkowych.

Paweł Szadziewicz, dyrektor w firmie Ekorum podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych w obszarze gospodarki odpadami.

 

Poniżej udostępnione zostały stanowiska przyjęte przez XXXVI Zgromadzenie Ogólne oraz prezentacje przedstawione w trakcie obrad. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami, a także do przeglądnięcia zdjęć dostępnych w naszej galerii (kliknij tutaj).

 



 

Partnerzy:

 


 

Partner Merytoryczny:

 


 

Partner Wykonawczy:


 

Patroni Medialni:


Wyświetlono 14 , dzisiaj 1
Skip to content