(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W dniach 17-18 czerwca 2026 r. w Jachrance, pod hasłem: „Silny samorząd w trudnych czasach”, odbyło się XL Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP).

Przeprowadzone, w trybie dwudniowym, obrady zostały podzielone na dwie części. Pierwsza skupiła się na kwestiach formalnych, dotyczących funkcjonowania Stowarzyszenia, a druga poświęcona została wybranym problemom merytorycznym, które wpływają na funkcjonowanie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

Ze względu na brak quorum rozpoczęcie obrad Zgromadzenia Ogólnego zostało przesunięte na godz. 14:00. Czas pomiędzy pierwszym a drugim terminem wykorzystano na wystąpienia przedstawicieli Partnerów Strategicznych XL Zgromadzenia Ogólnego – firm e-Instytucja i Aesco – oraz gości. Głos zabrali: Adam Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gen. Wiesław Leśniakiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Jarosław Margielski, Prezydenta Otwocka, który reprezentował – jako doradca – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestników powitał także Artur Borkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Serock – to właśnie na terenie tej gminy położona jest Jachranka, w której odbyło się XL Zgromadzenie Ogólne ZGWRP.

Po wystąpieniach gości Stanisław Jastrzębski, Przewodniczący Zarządu ZGWRP, rozpoczął obrady.

Stanisław Jastrzębski XL ZO ZGWRP

Następnie dokonano wyboru Przewodniczącego i członków Prezydium Zgromadzenia oraz członków Komisji: Mandatowej, Skrutacyjnej oraz Uchwał i Wniosków. Przewodniczącą Zgromadzenia została Anna Grygierek, Wiceprzewodnicząca Zarządu ZGWRP, a w skład Prezydium weszli także: Stanisław Jastrzębski oraz Jacek Brygman, Wiceprzewodniczący Zarządu ZGWRP.

Prezydium XL Zgromadzenia Ogólnego

W skład Komisji Mandatowej weszli: przewodniczący Komisji – Dariusz Kubus, Wójt Gminy Andrespol oraz członkowie: Jerzy Rebzda, Wójt Gminy Rokiciny i Barbara Dykier, Wójt Gminy Redzikowo.

Do pracy w Komisji Skrutacyjnej wybrano: jako przewodniczącego – Pawła Olejniczaka, Wójta Gminy Gomunice i jako członków Komisji: Radosława Agaciaka, Wójta Gminy Brójce oraz Grzegorza Gryczkę, Wójta Gminy Kluki.

W wyniku wyboru członkami Komisji Uchwał i Wniosków zostali: Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk (Przewodniczący), Marek Jasudowicz, Wójt Gminy Giżycko, Wioletta Majer-Szreder, Wójt Gminy Gniewino, Krzysztof Kozicki, Wójt Gminy Piątnica i Tomasz Waruszewski, Wójt Gminy Bratian.

Po ukonstytuowaniu się komisji i przyjęciu porządku obrad przystąpiono do realizacji planu posiedzenia.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Związku w 2025 roku przedstawił przewodniczący Zarządu Stanisław Jastrzębski (prezentację zawiera załączony plik). Natomiast sprawozdanie finansowe Związku za 2025 r. omówiła Agnieszka Wojda, Wiceprzewodnicząca Zarządu ZGWRP, Skarbnik Związku. W dalszej kolejności przedstawiona została opinia Komisji Rewizyjnej dotycząca sprawozdań z działalności i finansowego za 2025 r. – zaprezentował ją Wojciech Rudalski, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku.

W efekcie przedstawionych sprawozdań oraz przeprowadzonej dyskusji Zgromadzenie Ogólne przyjęło uchwałę nr XL/1/2026 w sprawie przyjęcia rocznego sprawozdania Zarządu z działalności ZGWRP, sprawozdania finansowego za 2025 rok oraz udzielenia absolutorium członkom Zarządu za działalność w roku 2025.

Druga uchwała – nr XL/2/2026 – podjęta została w sprawie planu dochodów i wydatków (budżet) Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej na 2026 rok, po przedstawieniu projektu budżetu Związku na 2026 r. Budżet Związku na 2026 r. przedstawiła Agnieszka Wojda, Wiceprzewodnicząca Zarządu ZGWRP.

Następnym punktem obrad były „Rozmowy przy okrągłym stole: samorządowe wyzwania i zagrożenia w obszarze edukacji, bezpieczeństwa i finansów publicznych”.

Dyskusję moderowali wiceprzewodniczący Zarządu Związku: Anna Grygierek, Joanna Wons-Kleta i Jacek Brygman.

Następnie przedstawione zostało sprawozdanie Komisji Uchwał i Wniosków. Warto zasygnalizować, że do Komisji wpłynęło kilka wniosków.

Pierwszy, przedstawiony przez Krzysztofa Kalinowskiego, Wójta Gminy Dębe Wielkie, dotyczył przeprowadzenia konsultacji z członkami Związku potrzeby zmiany logotypu Związku i zobowiązania Zarządu Związku do przygotowania propozycji nowego logotypu i innych koniecznych zmian w Statucie ZGWRP na następne Zgromadzenie Ogólne Związku.

Kolejne trzy wnioski zostały złożone przez Sebastiana Oszczędę, Wójta Gminy Paszowice. Były to wnioski o:

  • podjęcie działań na rzecz pełnej transparentności, obiektywizmu oraz wdrożenia jednolitych, merytorycznych kryteriów oceny i przyznawania dotacji unijnych i krajowych przez urzędy marszałkowskie,
  • podjęcie systemowych działań legislacyjnych w celu wypracowania mechanizmu pełnego finansowania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej oraz adekwatnej waloryzacji subwencji oświatowej,
  • wystąpienie do organów zarządzających funduszami krajowymi i unijnymi w sprawie uproszczenia procedur oraz zwiększenia elastyczności programów dotacyjnych dla obszarów wiejskich.

Ostatni z wniosków złożyła Wioletta Majer-Szreder, Wójt Gminy Gniewino. Zawnioskowała ona o wypracowanie przez ZGWRP i przedłożenie rządowi pakietu rozwiązań wsparcia poprzez program osłonowy dla obszarów wiejskich, na których planowane i realizowane są inwestycje strategiczne o znaczeniu ogólnopolskim, np. Elektrownia Jądrowa „Lubiatowo-Kopalino” w woj. pomorskim.

Po przedstawieniu wniosków Zgromadzeniu Ogólnemu, wszystkie wnioski zostały skierowane do realizacji przez Zarząd Związku.

Ostatnim elementem pierwszego dnia Zgromadzenia było przyjęcie stanowiska XL Zgromadzenia Ogólnego w sprawie polityki rozwoju państwa wobec obszarów wiejskich, projektowanych modeli zarządzania rozwojem oraz konieczności zapewnienia trwałych instrumentów finansowych dla wsi (tekst projektu stanowiska zawiera załączony dokument). Stanowisko przedstawił Mariusz Marszał, Zastępca Dyrektora Biura ZGWRP ds. Legislacyjnych.

Po obradach uczestnicy zostali zaproszeni na uroczystą kolację, którą okrasił występ Big Bandu Wiśniowa Góra oraz gwiazdy wieczoru – Zespołu Trubadurzy.

Drugi dzień Zgromadzenia Ogólnego ZGWRP upłynął pod znakiem wystąpień merytorycznych, moderowanych przez Anetę Kowalewską, Dyrektor Biura ZGWRP.

Zgromadzonych na sali obrad w świat rozważań związanych z próbą odpowiedzi na pytanie: „Czy system gospodarki odpadami na wsi jest do utrzymania?” porwał Maciej Kiełbus, z Kancelarii Prawnej Ziemski & Partners. Z kolei Paweł Pyrzyński z Fundacji Inicjatyw Społecznych i Ekonomicznych omówił temat poświęcony wykorzystaniu sztucznej inteligencji w samorządzie i starając się odpowiedzieć na pytanie: czy jest to szansa na rozwój czy nowe ryzyko? Blok prelekcji zamknął Tomasz Grzyb z Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego wystąpieniem, w którym skoncentrował się na wdrażaniu reformy planistycznej w gminach wiejskich (prezentacje prelegentów zostały załączone poniżej). Pomiędzy prelekcjami znalazł się czas na jeszcze dwa wystąpienia Partnerów Wspierających. Prezentacje przygotowały firma HABA z Instytutem Wodnym im. Jana i Józefa Kopczyńskich oraz Wielkopolska Akademia Nauki i Rozwoju.

Po prelegentach głos zabrała Anna Grygierek, Przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego, która podziękowała zgromadzonym za udział i zakończyła XL Zgromadzenie Ogólne.

fot. Archiwum ZGWRP
Fotorelacja z XL Zgromadzenia Ogólnego ZGWRP dostępna jest w galerii na stronie: zgwrp.pl


Prezentacje i stanowisko z XL Zgromadzenia Ogólnego

  1. Sprawozdanie z działalności ZGWRP – prezentacja (pdf 2,29 MB);
  2. Stanowisko XL Zgromadzenia Ogólnego ZGWRP – projekt (pdf 145 kB);
  3. Czy system gospodarki odpadami na wsi jest do utrzymania? Rosnące koszty, rozproszona zabudowa i granice solidarności mieszkańców” – Maciej Kiełbus, ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA (pdf 4 MB);
  4. Sztuczna inteligencja w samorządzie. Szansa na rozwój czy nowe ryzyko?” – Paweł Pyrzyński (pdf 2,49 MB);
  5. Na moment przed godziną zero Wdrażanie reformy planistycznej w gminach wiejskich” – Tomasz Grzyb, NARODOWY INSTYTUT SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO (pdf 1,57 MB).
Wyświetlono 23 , dzisiaj 23
Przejdź do treści