(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W dniu 31.01.2013 r. odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej spotkanie przedstawicieli korporacji samorządowych i związków zawodowych z Ministrem Edukacji panią Krystyną Szumilas, podczas którego pani Minister zakomunikowała jakie zmiany zamierza wprowadzić resort w przepisach dotyczących oświaty. Związek reprezentował w spotkaniu sekretarz generalny Edward Trojanowski.

Na początek warto przypomnieć wypowiedź pani minister z początku 2012 r podczas posiedzenia plenarnego KWRziST, która w punkcie dotyczącym potrzeby reformy systemu oświaty oświadczyła, że resort edukacji nie przewiduje żadnych zmian w Karcie Nauczyciela. Wywołało to oburzenie po stronie samorządowej. Zgromadzenie Ogólne ZGWRP w kwietniu 2012 r. po raz kolejny dało wyraz determinacji gmin członkowskich Związku do konieczności zmian wielu zapisów w ustawie Karta Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty. Podjęliśmy rozmowy z sejmową Komisją ds. Samorządu Terytorialnego, aby Komisja wniosła do Sejmu nasz projekt zmian przepisów. Ostatecznie podczas Samorządowego Kongresu Oświaty we wrześniu projekt ustawy został uroczyście przekazany na ręce przewodniczącego Komisji pana posła Piotra Zgorzelskiego. Zapowiedź wniesienia tego projektu została wcześniej zakomunikowana Ministerstwu Edukacji. Pod presją KWRziST ministerstwo powołało zespół złożony z pracowników resortu i nauczycielskich związków zawodowych na które zapraszało przedstawicieli korporacji samorządowych reprezentujących gminy i powiaty. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele ZGWRP. Zespół działał pod kierownictwem podsekretarz stanu Macieja Jakubowskiego. Spotkania miały charakter destrukcyjny, gdyż minister Jakubowski nie przyjmował pozycji strony procesu negocjacji w imieniu administracji publicznej wobec związków zawodowych , lecz rolę rozjemcy między samorządem a związkami zawodowymi. Natomiast związki zawodowe nie podejmowały dyskusji merytorycznej o potrzebie zmian KN lecz wszelkimi sposobami próbowały dowodzić, że jedynym powodem dla których jst dążą do zmian jest kryzys finansów publicznych i potrzeba oszczędzania kosztem nauczycieli. Resort edukacji zlecał opracowania różnych ekspertyz , badań porównawczych i analiz z których jednoznacznie wynikało, że proponowane przez samorządy zmiany są w pełni uzasadnione. Począwszy od lipca 2012 r. odbyło się 10 spotkań tego zespołu.

Przedstawione przez panią minister propozycje zmian na które resort wyraża zgodę to tylko wycinek oczekiwań samorządów. Są daleko odbiegające od oczekiwań. A trzeba wiedzieć, że przedstawione w projekcie samorządowym zapisy były bardzo realistyczne i tylko te najbardziej rażące. A oto propozycje resortu zapowiedziane przez panią minister:

1. Wprowadzenie przepisów dotyczących rejestracji godzin przepracowanych przez nauczycieli w związku z odbywaniem – zebrań rodzicielskich, -szkoleń nauczycieli, -rad pedagogicznych. Sposób rejestracji określi organ prowadzący.

2. Urlopy na poratowanie zdrowia na wniosek lekarza orzecznika medycyny pracy. Przysługiwać będzie po 20 latach pracy. Łączny czas urlopu 1 rok.

3. Wprowadzenie skuteczniejszych metod elastycznych motywacji nauczycieli- dodatki uzupełniające w ramach istniejących środków na wynagrodzenia.

4. Urlop wypoczynkowy skrócony do 47 dni( obecnie 54) , wobec naszych propozycji 40 dni.

5. Dodatek wiejski przenieść do wynagrodzeń nauczycieli.

6. Stopniowe odchodzenie od lokali mieszkalnych i działki.

7. Przejęcie przez MEN świadczenia z tytułu nadania profesora oświaty.

Na bazie tych propozycji zapowiedziano przygotowanie założeń zmiany ustawy.

Wyświetlono 5 , dzisiaj 1
Skip to content