(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej ukazała się informacja, z której dowiadujemy się, że Rada Ministrów, 5 lipca br., przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, przedłożony przez Ministra Klimatu i Środowiska.

Jak zaznacza resort, przepisy przyjętego przez rząd projektu ustawy stanowią kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej a potrzebami lokalnych społeczności.

„Utrzymana zostanie także podstawowa zasada lokalizowania nowej elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą taki obiekt może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji będzie jednak dotyczyć obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie jak dotąd obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej).” – można przeczytać na stronie internetowej resortu.

Ministerstwo wskazało też główne cele proponowanych rozwiązań prawnych. Jest wśród nich uelastycznienie zasad umożliwiających rozwój lądowej energetyki wiatrowej, co skutkować będzie spadkiem cen energii i zwiększy poziom inwestycji w kraju. Według MKiŚ, przyjęcie nowych regulacji ma także ułatwić rozwój zabudowy mieszkaniowej – głównie na terenach wiejskich, o co bardzo zabiegają mieszkańcy gmin, w których istnieją już elektrownie wiatrowe. Celem przyjętych przez rząd przepisów ma być również kontynuacja pełnej ochrony społeczności lokalnych przed wpływem elektrowni wiatrowych oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa poprzez dodatkowe obowiązki serwisowe dla wytwórców.

Według resortu, wprowadzenie proponowanych rozwiązań umożliwi powstanie nowych instalacji wiatrowych o szacowanej łącznej mocy od 6 do 10 GW, co ma przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Więcej informacji o przyjętym projekcie na stronie www.gov.pl/web/klimat.

Wyświetlono 9 , dzisiaj 1
Skip to content