(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Zbliżają się wybory samorządowe, a wraz z nimi powraca problem wykluczonych komunikacyjnie mieszkańców małych miast i wsi. Politycy i aktywiści społeczni, którzy zdecydują się kandydować w wyborach powinni poświęcić temu zagadnieniu szczególną uwagę – uważa Piotr Franke, twórca podcastu „Na dobrym torze”. Z pomocą w sformułowaniu postulatów wyborczych dotyczących transportu publicznego przychodzą eksperci z dziedziny transportu i infrastruktury, którzy przygotowali bezpłatny kurs internetowy pt. „Postaw na transport publiczny i wygraj wybory”. Krótkie moduły kursu dają uczestnikom gotowe rozwiązania do wdrożenia w ich gminach lub powiatach – wskazał Piotr Franke.

Dlaczego rozwój transportu publicznego jest niezbędny?

Szacuje się, że ok. 14 mln osób pozbawionych jest możliwości przemieszczania się transportem zbiorowym, a posiadanie własnego samochodu staje się dla nich koniecznością. Szczególnie wykluczoną grupą są osoby starsze, dla których problemem staje się zwykła wizyta u lekarza, nie mówiąc już o możliwości aktywnego uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności – zwrócono uwagę w nadesłanej informacji opisującej ww. kurs.

Postaw na transport publiczny i wygraj wybory

Efektywny transport publiczny to nie tylko możliwość dostępu do usług publicznych, poprawa jakości powietrza i redukcja emisji gazów cieplarnianych, ale też mniejsze koszty życia dla wielu mieszkańców. Regularnie kursujący autobus to brak konieczności posiadania własnego samochodu. Dodatkowo, możliwość swobodnego przemieszczania się wpływa pozytywnie na utrzymywanie kontaktów społecznych, zwłaszcza w przypadku młodzieży i osób starszych oraz sprzyja aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Skorzystają na tym wszyscy – przekonują twórcy kursu.

Co zawiera kurs „Postaw na transport publiczny i wygraj wybory”?

Kurs składa się z 10 krótkich modułów tematycznych. Pokazuje jak zaplanować system transportowy, w jaką infrastrukturę i tabor zainwestować, aby były to dobrze i efektywnie wydane pieniądze. Stawia nacisk na funkcjonalność i realne potrzeby użytkownika. Podkreśla też rolę współpracy pomiędzy gminami i powiatami oraz daje wskazówki, w jaki sposób tę współpracę nawiązać. Co istotne, nie pomija tematów, które mogą stanowić barierę dla samorządów. Chodzi o takie kwestie, jak finanse, uwarunkowania prawne, czy też przyzwyczajenia mieszkańców i ich potrzeba korzystania z własnych samochodów.

Na koniec kursu, każdy z uczestników otrzyma checklistę, dzięki której samodzielnie przeprowadzi mini-audyt w swojej gminie lub powiecie. Dzięki temu przekona się, które obszary wymagają działania i uzyska w ten sposób gotową listę swoich postulatów wyborczych – zapewnia organizator kursu.

Jak dołączyć do kursu?

Kurs dostępny jest bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Można do niego dołączyć przez stronę internetową www.kurs.nadobrymtorze.pl. „Nie czekaj! Dołącz do kursu już dziś i działaj, aby poprawić jakość życia mieszkańców Twojej gminy lub powiatu” – zaapelowano w informacji o kursie.

Projekt został objęty patronatem honorowym Związku Powiatów Polskich, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyświetlono 39 , dzisiaj 1
Skip to content