(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Dyskusje związane z oświatą, zmianami ustawy o ochronie zwierząt, o utrzymaniu porządku i czystości w gminach były jednymi z zagadnień omawianych na posiedzeniu Zarządu w dniu 29 stycznia 2019 roku, który odbył się w Warszawie w siedzibie Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk

Członkowie Zarządu, nawiązując do tragicznej śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza, uczcili Jego pamięć minutą ciszy.

Spotkanie był okazją do zacieśnienia współpracy Instytutu i Związku. Przed rozpoczęciem obrad Dyrektor Instytutu, Pani Monika Stanny przybliżyła prace badawcze, analizy związane z polską wsią, wskazując na możliwe obszary współpracy.

Podsumowując dyskusję zmian ustaw o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i o ochronie zwierząt podjęto decyzję o przygotowaniu właściwych stanowisk. Przy dyskusji o oświacie podjęto decyzję o przygotowanie stanowiska w sprawie niedofinansowania zadań oświatowych, w formie pisma otwartego – do wykorzystania przez gminy i przesyłania do wskazanych przez Związek władz i instytucji. Ponadto przedstawiono propozycję organizacji debaty oświatowej, na wzór debaty organizowanej przez Związek 12 czerwca 2016 roku. Przedstawiając ustalenia z grudniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przybliżono ustalenia z przedstawicielami z Ministerstwa Energetyki w sprawie wzrostu cen energii i jego bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z nich jest powołanie w tym temacie zespołu samorządowo-rządowego. Na posiedzeniu doprecyzowano sprawy organizacyjno-merytoryczne związane z XXXIII Zgromadzeniem Ogólnym ZGWRP (odbędzie się ono w Warszawie w dniach 25-26 kwietnia 2019 r., w części merytorycznej podjęte zostaną tematy związane z obszarami wiejskimi; infrastrukturą, w tym drogami; środowiskiem; finansami; pensjami wójtów/burmistrzów) oraz XIX Kongresem Gmin Wiejskich (odbędzie się on w dniach 18-19 września 2019 r. w Ossie, główny obszar dyskusji merytorycznej – szeroko pojęta ochrona środowiska – w tym m.in. gospodarka śmieciowa; wodno-ściekowa; efektywność energetyczna; OZE; energetyka prosumencka). Zabiegamy aby głównym partnerem merytorycznym było Ministerstwo Środowiska.

Wyświetlono 8 , dzisiaj 1
Skip to content