(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Polskie samorządy biją na alarm! – ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna STAWKA WIĘKSZA NIŻ 8 MLD. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 lipca 2012 roku w warszawskim Centrum Prasowym PAP, liderzy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej opowiedzieli o trudnej sytuacji finansowej polskich miast, miasteczek i gmin wiejskich, a także zachęcali do popierania inicjatywy przywrócenia równowagi finansowej samorządów.

Od 2004 roku Polska przeżywa prawdziwy skok cywilizacyjny. To nie kto inny, jak samorządy są dziś głównym inwestorem w kraju. Do niedawna rocznie inwestowały ponad 44 mld złotych w rozwój gmin. To kwota trzykrotnie przewyższająca roczne wydatki na inwestycje z budżetu państwa! – o stanie finansów polskich gmin i powiatów mówił Prezydent Poznania i Prezes Związku Miast Polskich, Ryszard Grobelny.

Za sprawą zmian legislacyjnych, poziom budżetowania inwestycji spadnie niedługo do dramatycznie niskiego poziomu 19 mld rocznie. Wkrótce będziemy zmuszeni do rezygnacji z realizacji powierzonych nam zadań. Na pierwszy ogień pójdą inwestycje, potem kultura, sport, a na końcu oświata.

Nie chcemy jednak, aby polski skok cywilizacyjny skończył się w 2012 roku. Zależy nam na tym, aby trwał nadal. – argumentował Ryszard Grobelny.

Przykłady trudnej sytuacji finansowej polskich obszarów wiejskich i podmiejskich prezentowali Eugeniusz Gołembiewski, Burmistrz Miasta Kowal, Wiceprezes Unii Miasteczek Polskich oraz Mariusz Poznański, Wójt Gminy Czerwonak, Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. Eugeniusz Gołembiewski przekonywał, że o sile całego kraju stanowi jego najsłabsze ogniwo, a w tym przypadku małe gminy są dziś najsłabsze.

– Wystarczy, że w gminie wiejskiej czy podmiejskiej padnie jedna firma, nawet mała, a zaczynają się ogromne problemy z realizacją zadań postawionych przez władze centralne przed samorządami. Ludzie stracą pracę, a samorząd znaczne dochody z podatków. – dodał wójt gminy Czerwonak, Mariusz Poznański.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich zwracał także uwagę na paradoksalność sytuacji finansowej polskich samorządów.

Samorządy terytorialne mają przecież tylu sympatyków w Sejmie. W końcu znaczna część parlamentarzystów była kiedyś samorządowcami. Wielokrotnie mówili nam, że idą z nami ramię w ramie. To my w tej chwili mówimy: sprawdzam! Niech nam pokażą, że pamiętają o tych deklaracjach – mówił Poznański.

– Chcemy, aby prawodawcy i opinia publiczna w końcu dostrzegli dramatyczny problem samorządów. Chcemy, żeby ktoś na najwyższych szczeblach władzy podjął z nami – samorządowcami – rzetelną rozmowę o dalszym rozwoju Polski. – tymi słowami, Andrzej Porawski, Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i jednocześnie Dyrektor Biura Związku Miast Polskich zakończył spotkanie.

Podczas konferencji, przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej zaapelowali także o poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządów terytorialnych, który pozwoli na przywrócenie równowagi w finansach samorządów, a tym samym na dalszy rozwój Polski.

Wyświetlono 7 , dzisiaj 1
Skip to content