(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Liderzy sześciu grup politycznych działających w Europejskim Komitecie Regionów (KR) – wraz z członkami Grupy Roboczej ds. Ukrainy – spotkali się 6 kwietnia br. na nadzwyczajnej sesji w Rzeszowie, aby omówić wpływ wojny ukraińskiej na samorządy lokalne, pomoc dostępną dla uchodźców z budżetu Unii Europejskiej (UE) oraz wsparcie oferowane samorządom w UE.

Trzeba użyć narzędzi geopolitycznych w celu deeskalacji konfliktu!

W wydarzeniu udział wzięli liderzy z trzech polskich województw, prezydenci dwóch polskich miast oraz przewodniczący regionów i burmistrzowie z Czech, Francji, Niemiec, Węgier, Rumunii i Słowacji. Spotkaniu, któremu przewodniczyli Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Komitetu Regionów, i Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska odbyło się dwa dni po tym, jak państwa członkowskie UE zgodziły się na przekazanie prawie 17 mld euro unijnych środków na pomoc uchodźcom.

W imieniu grupy Przymierze Europejskie (European Alliance) działającej w ramach KR, głos zabrał Krzysztof Iwaniuk, członek KR i Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, wójt gminy Terespol, leżącej na granicy z Białorusią. Wyraził on zaniepokojenie groźbą wybuchu III wojny światowej, podkreślając, że w jego gminie Terespol słychać odgłosy manewrujących oddziałów wojskowych w białoruskim Brześciu. Krzysztof Iwaniuk wezwał przy okazji kompetentne organy UE do użycia narzędzi geopolitycznych w celu deeskalacji konfliktu i wyraził nadzieję, że granica na Bugu nie stanie się na długie lata nową żelazną kurtyną.

 

Wojna przeciwko cywilizowanemu światu

Wspólne zasady ubiegania się o środki i szybszy dostęp do nich są niezbędne, aby zmaksymalizować wpływ pakietu pomocy UE o wartości 17 mld euro w terenie – takie przesłanie przekazali przewodniczący sześciu grup politycznych na nadzwyczajnym posiedzeniu. Ponadto w posiedzeniu udział wzięli: Elisa Ferreira, europejska komisarz ds. spójności i reform, Younous Omarjee, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego oraz Tatjana Jegorowa-Łucenko, przewodnicząca Charkowskiej Rady Obwodowej. Gospodarzem spotkania byli marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Tatjana Jegorowa-Łucenko, przewodnicząca Charkowskiej Rady Obwodowej, otworzyła spotkanie tymi słowami: – Jestem tu nie tylko jako przedstawicielka Charkowskiej Rady Obwodowej, ale jako kobieta i matka dwójki dzieci, która spędziła wiele dni w piwnicy, kiedy Charków został zaatakowany pociskami. Charków doświadczył tego, czego nie można było sobie wyobrazić w naszych najgorszych koszmarach. Taka wojna w XXI wieku była nie do pojęcia. Jest to wojna nie tylko przeciwko całej Ukrainie, ale przeciwko Europie i cywilizowanemu światu.

Uruchomione centrum wsparcia informacyjnego

Byłem również świadkiem ogromnych wysiłków Polaków oraz burmistrzów miast i marszałków województw, aby zapewnić schronienie uchodźcom. Zasługują oni na natychmiastowe i skuteczne wsparcie. Pakiet pomocy UE o wartości 17 mld euro pochodzi z pięciu narzędzi finansowania o różnych procedurach i terminach. Ta skomplikowana struktura pakietu zagraża jego sprawnemu wdrożeniu przez lokalnych beneficjentów. W związku z tym zaproponowałem komisarz Elizie Ferreirze, by wspólnie zastanowić się nad utworzeniem „unijnego instrumentu lokalnego na rzecz uchodźców z Ukrainy” – nie jako nowego funduszu, lecz jako narzędzia operacyjnego, by ograniczyć biurokrację i ułatwić lokalnym liderom dostęp do funduszy i umożliwić im tym samym osiągnięcie rezultatów oczekiwanych przez uchodźców i społeczności lokalne – podkreślił przewodniczący Tzitzikostas.

 

Europejski Komitet Regionów uruchomił centrum wsparcia informacyjnego, w celu dopasowania potrzeb i ofert pomocy. Władze lokalne i regionalne z krajów Unii, które chcą zaoferować pomoc lub potrzebują wsparcia, mogą skontaktować się z tym centrum.

Nagranie wideo z sesji można obejrzeć tutaj.

fot. 2 x Europejski Komitet Regionów (kadry z nagrania nadzwyczajnej sesji)

Wyświetlono 4 , dzisiaj 1
Skip to content