(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W środę, 20 marca br., odbyło się posiedzenie Zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu. W trakcie spotkania omawiano m.in. wniosek strony samorządowej KWRiST o dyskusję na temat programu budowy 100 obwodnic oraz programu modernizacji infrastruktury kolejowej. Samorządowcy wnioskowali również o dyskusję nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (UD22) przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

Do tego ostatniego projektu uwagi merytoryczne zgłosił Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP). Dotyczyły one zapisu mówiącego o zakwalifikowaniu jako roboty budowlane, wymagające zgłoszenia, wykonywania czynności polegających na montażu na obiektach budowlanych, stanowiących całość techniczno-użytkową albo niestanowiących takiej całości, urządzeń technicznych lub ich elementów bądź urządzeń klimatyzacyjnych. Wspomniane przepisy kwalifikują jako roboty budowlane także montaż na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych (wraz z masztami) służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci, o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii oraz o łącznej wysokości większej niż 3 m i nie większej niż 12 m.

Po dyskusji MRiT wycofał się z zapisów dotyczących klimatyzatorów. Natomiast pozostała część uwag nie została uwzględniona i mimo kierunkowo pozytywnej opinii omawiana kwestia będzie dyskutowana na posiedzeniu plenarnym KWRiST. Podstawą dalszej dyskusji jest przygotowywany właśnie przez Narodowy Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program „Mój Wiatrak”. W opinii ZGWRP, wprowadzenie omawianego zapisu do Prawa budowlanego znacząco utrudni oraz wydłuży proces budowy małych przydomowych instalacji wiatrowych, a w skrajnych przypadkach spowoduje jego zablokowanie. Obawy te dotyczą realizacji zarówno samodzielnych instalacji wytwarzających energię eteryczną, jak i wchodzących w skład systemów hybrydowych.

Ponadto w agendzie znalazła się propozycja dotycząca rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jednakże z uwagi na krótki termin oraz ważność dokumentu zespół pozostawił go bez rozpatrzenia. Dyskusja i wydanie opinii odbędzie się po wysłuchaniu publicznym zaplanowanym na 8 kwietnia br. Zespół ma spotkać się 10 kwietnia i wydać opinię na temat zaproponowanej rewizji KPO.

Wyświetlono 31 , dzisiaj 1
Skip to content