(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Grudniowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) odbyło się w formule hybrydowej 21 grudnia ub.r. W bogatym programie spotkania znalazł się szereg tematów ważnych dla gmin.

Posiedzenie rozpoczęło się od dyskusji nt. koniecznych zmian w obszarze finansowania i nieefektywnego wydatkowania środków publicznych przeznaczonych na edukację domową. Postulaty strony samorządowej przedstawiła Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia, Współprzewodnicząca Zespołu do Spraw Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST i Wiceprzewodnicząca Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP). Strona samorządowa postulowała zmniejszenie wagi z 0,8 do 0,4. W opinii samorządowców powinno to pozwolić na właściwe gospodarowanie środkami publicznymi przeznaczonymi na ten rodzaj edukacji.

Tematy wprowadzone do porządku obrad na wniosek Związku

Warto zaznaczyć, że na wniosek ZGWRP do porządku obrad wprowadzony został ważny punkt dotyczący zasad konstruowania zabezpieczenia zasobów jednostek ochotniczych straży pożarnych (OSP) wobec decyzji Państwowej Straży Pożarnej (PSP) o wycofaniu niektórych pojazdów bojowych z podziału bojowego OSP. We wspomnianym temacie głos zabrał generał brygadier Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP. W dyskusji z tym związanej aktywnie uczestniczył także Jacek Brygman, Wójt Gminy Cekcyn, Wiceprzewodniczący Zarządu ZGWRP.

Wśród tematów omówionych podczas posiedzenia znalazł się też – o co również postulował ZGWRP – punkt dotyczący informacji nt. dostępności środków finansowych na wymianę pokryć dachowych, zawierających azbest. Warto w tym miejscu przypomnieć, że od lat Związek apeluje o zmianę zasad dofinansowania w tym obszarze i uwzględnienie we wsparciu finansowym oferowanym właścicielom nieruchomości także środków na, chociaż częściowe, pokrycie kosztów nowych pokryć dachowych.

Także na wniosek ZGWRP do programu posiedzenia wprowadzono punkt dotyczący wsparcia finansowego modernizacji oświetlenia ulicznego i budowy instalacji fotowoltaicznych (PV) w miejscach o najwyższym zużyciu energii w gminach.

Kwestie energetyczne…

W odniesieniu do bardzo istotnego, projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii strona samorządowa KWRiST wydała opinię negatywną, formułując szereg uwag.

Wiele uwagi w trakcie posiedzenia poświęcono kwestiom związanym z zaopatrzeniem gmin i ich jednostek w energię elektryczną oraz nieterminowości w dostawach węgla tym gminom, które włączyły się w akcję dystrybucji tego nośnika energii dla mieszkańców. Strona samorządowa wnioskowała m.in. o przedstawienie przez Ministra Klimatu i Środowiska informacji o działaniach podjętych wobec spółek energetycznych, które nie przystępują do postepowań przetargowych na dostarczanie energii elektrycznej dla samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek komunalnych lub stosują niedozwolone praktyki dotyczące wysokości ceny za dostarczanie energii elektrycznej.

Wniosek samorządowców dotyczył też przedstawienia przez Ministra Aktywów Państwowych informacji o podejmowanych działaniach zmierzających do rozwiązania problemów z dostarczaniem węgla gminom i mieszkańcom.

O zwrocie gminom utraconych dochodów własnych…

Uwagę poświęcono także wnioskowi Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa KWRiST dotyczącemu wprowadzenia ustawowego obowiązku zwrotu gminom utraconych dochodów własnych z tytułu udzielanych rolnikom ustawowych zwolnień i ulg inwestycyjnych w podatku rolnym. W tej materii głos zabrał m.in. Mirosław Lech, Wójt Gminy Korycin, Członek Zarządu ZGWRP.

Warto też zaznaczyć, że strona samorządowa negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej, obszernie uzasadniając swoją opinię.

Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, oprócz osób wymienionych powyżej reprezentowali: Krzysztof Iwaniuk, Przewodniczący ZGWRP, Leszek Świętalski, Dyrektor Biura ZGWRP i Mariusz Marszał, Doradca Przewodniczącego Związku ds. Legislacyjnych.

Wyświetlono 6 , dzisiaj 1
Skip to content