(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST), przedstawiciel Związku Miast Polskich, przygotował wyciąg z instrukcji opracowanej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) dla urzędów wojewódzkich (UW). Dotyczy ona przygotowywania pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Wyciąg z instrukcji dla UW

  1. Każdy UW powinien zorganizować system zbiórki pomocy rzeczowej na terenie swojego województwa. Może być to jeden centralny punkt zbiórki – lub system dwustopniowy: zbiórka w gminach/powiatach –> transport do głównego punktu na województwo albo (jeśli to uzasadnione, np. rozmiarem zbiórek lokalnych) do ostatecznego miejsca dostawy, tj. do składnicy RARS.

  2. Rozmiar darowizn oraz miejsce docelowe:

  1. do RARS powinny być kierowane tylko darowizny w ilościach paletowych,

  2. pojedyncze darowizny od obywateli na poziomie UW mogą być przekierowywane także do lokalnych organizacji pomocowych (Caritas itp.),

  3. Urząd Wojewódzki organizuje transport do miejsca docelowego – składnicy RARS,

  4. Urząd Wojewódzki gromadzi towary, by następnie zorganizowanym przez siebie transportem zbiorczym dostarczyć do uzgodnionej z koordynatorem składnicy,

  5. ewentualnie przy dużych wolumenach (33 palety i więcej), UW przekazuje do darczyńcy informacje o procedurze awizacji, w celu samodzielnej organizacji dostawy,

  6. absolutnie konieczna jest informacja, jeżeli przesyłka zawiera leki lub towary wojskowe (hełmy, kamizelki), wtedy będzie kierowana do właściwych składnic.

  1. Jak powinien być przygotowany towar?

  1. Towar powinien być przygotowany do transportu przez spakowanie na paletę euro, nie wystawać poza obrys palety, o maksymalnej wysokości 180cm. Paleta jednorodna może zawierać tylko jeden asortyment.

  2. Składnica nie jest dostosowana do przechowywania towarów wymagających specjalnych warunków (np. mroźnie, chłodnie lub leki).

Nie ma zgody na dodatkowe – samorządowe miejsca zbiórki pomocy

Ponadto przedstawiciel strony samorządowej w KWRiST poinformował, że Prezes RARS nie zgadza się na działanie trzech dodatkowych – samorządowych – miejsc zbiorki darów w Rzeszowie, Lublinie i Warszawie i optuje za pozostaniem przy wersji obejmującej tylko 16 magazynów organizowanych przez wojewodów.

Sekretarz strony samorządowej przedkłada pod ocenę samorządowców, czy dalej chcą obstawać przy pomyśle ujęcia w systemie trzech dodatkowych samorządowych punktów gromadzenia pomocy.

Można adresować pomoc do konkretnych odbiorców

Jednocześnie Marek Wójcik poinformował, że jest zgoda na adresowanie pomocy do konkretnych partnerów samorządowych na Ukrainie. Na opakowaniach należy umieszczać kartki, co najmniej formatu A4 (zafoliowane), z nazwą odbiorcy na Ukrainie i ewentualnie identyfikacją nadawcy. Kartka, o ile jest taka możliwość, powinna być w języku ukraińskim. Natomiast ze względu na sytuację dystrybucyjną na terenie Ukrainy nie ma gwarancji realizacji dostawy paczek do konkretnego miejsca docelowego.

Dlatego – jak podpowiada sekretarz strony samorządowej – po uzyskaniu informacji z RARS, że pomoc humanitarna wyruszyła w kierunku granicy warto poinformować o tym naszego ukraińskiego partnera samorządowego, prosząc o to by monitorował co się z nią dzieje już na terenie Ukrainy i zgłosił się po jej odbiór.

Wyświetlono 4 , dzisiaj 1
Skip to content