(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Miło nam poinformować, że gmina Bodzanów wstąpiła w szeregi Związku Gmin Wiejskich RP.  Jesteśmy przekonani, że z pomocą nowej gminy nasze działania na rzecz obszarów wiejskich będą jeszcze bardziej efektywne!

 

1. Podstawowe dane o gminie:

  • obszar: 136,8 km²
  • ludność: 8.306
  • Gmina Bodzanów położona jest w powiecie płockim, województwie mazowieckim, w odległości 25 km od Płocka i około 95 km od Warszawy. Gmina Bodzanów graniczy:
    – od zachodu z gminą Słupno,
    – od południowego zachodu z rzeką Wisłą i dalej z gminą Słubice,
    – od południowego wschodu z gminą Mała Wieś,
    – od północy z gminą Bulkowo i Radzanowo.
  • Dane teleadresowe:
  • Urząd Gminy w Bodzanowie
  • Ul. Bankowa 7
  • 09-470 Bodzanów
  • tel.  (24) 260 – 70 – 06
  • fax.  (24) 260 – 70 – 65
  • e-mail:  gmina@bodzanow.pl
    www.   www.bodzanow.pl

Wójt Gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski

Obszar gminy posiada dogodne powiązania komunikacyjne, leży wzdłuż drogi krajowej nr 62 Warszawa-Włocławek. Na terenie gminy znajdują się liczne obiekty zabytkowe i pomniki przyrody objęte ochroną konserwatora

Gmina Bodzanów położona jest na terenie historycznego Mazowsza – dzielnicy historycznej Polski, leżącej na starym terytorium plemiennym Mazowszan. 
Jako jedna z pierwszych dzielnic należało do monarchii piastowskiej. Od XII księstwo dzielnicowe. Gmina Bodzanów położona jest na terenie dawnych ziem: płockiej  i wyszogrodzkiej, z granicą na rzece Mołtawie. Od 1495 księstwo płockie z ziemią płocką zostało włączone do Korony i stało się województwem płockim. Ziemia wyszogrodzka, związana z księstwem czersko – warszawskim, w Koronie od 1526, była częścią województwa mazowieckiego. Po II i III rozbiorze Polski teren ten wszedł w skład Prus Nowowschodnich  i należał do rejencji, a następnie (1807-9) departamentu płockiego Księstwa Warszawskiego. W Księstwie Warszawskim wprowadzono podział na gminy jako najniższe jednostki administracji państwowej – dotychczas posługiwano się kościelnym podziałem na parafie. Teren obecnej Gminy Bodzanów to w większości dawna gmina Mąkolin. Po roku 1815 – powstaniu Królestwa Polskiego, departamenty przemianowano na województwa – wtedy też przeniesiono siedzibę powiatu z Wyszogrodu do Płocka. W roku 1837 zmieniono nazwy – z województw na gubernie. Po 1919 do województwa warszawskiego przyłączono między innymi powiat płocki. W czasie II wojny światowej powiat płocki wcielono do rejencji ciechanowskiej w prowincji Prusy Wschodnie. Od 1939 to teren woj. warszawskiego, powiatu płockiego, od 1975 województwa płockiego, a dziś znów należy do powiatu płockiego województwa mazowieckiego.

Warto zobaczyć:

  • Kościół z XIV/ XV w Bodzanowie. Pierwszy kościół został zbudowany prawdopodobnie na przełomie XII/XIII wieku. Pierwsza wzmianka pisana o kościele – rok 1325. Istniejący do dziś kościół wzniesiono prawdopodobnie w XV wieku, za probostwa Ścibora z Bielska (od 1420) – kanonika płockiego, administratora diecezji po śmierci biskupa płockiego Stanisława.
  • Kościół późnogotycki w Miszewie Murowanym. Niektórzy badacze datują powstanie parafii na koniec XIV w. Inni twierdzą, że parafię założył po 1440 roku dziedzic Miszewa – Jan herbu Lubicz, cześnik płocki, wraz ze stryjem Jakubem – prepozytem kapituły katedralnej. Świątynia była dokładną repliką kościoła parafialnego w Gosławicach, woj. konińskie, (pochodzącego z 1418 – 1426 roku).
  • Kościół murowany w Kępie Polskiej z 1785 roku, stanowiący serce miejscowości. Wyposażenie neobarokowe. Nagrobki Nakwaskich -klasycystyczne. Obok kościoła stoją: drewniana dzwonnica wystawiona w roku 1897, oraz drewniana kaplica.
  • Kościół drewniany w Łętowie z 1764 roku. Pierwsza pisana wzmianka o kościele – rok 1333. W 1444 Bolesław IV księże mazowiecki nadaje wsi prawo niemieckie. Kolejny kościół zbudował w 1568 opat i oficjał płocki Paweł Kalecki. Przebudowany w 1779 przez dodanie kamiennej podmurówki. W 1827 Łętowo to własność rządową.
  • Dworek w Pepłowie zbudowany w XIX wieku w charakterze willi szwajcarskiej, murowany z cegły, otynkowany, na podmurówce z granitu, z narożami boniowanymi, parterowy, na planie kwadratu, siedmioosiowy, od frontu ryzalit poprzedzony gankiem o czterech kolumnach i tarasem na piętrze, osłonięty dachem, dach czterospadowy.
  • Dworek murowany w Borowicach wzniesiony na przełomie XIX / XX w.. Dworek neoklasyczny, murowany z cegły, otynkowany, na kamiennej podmurówce, parterowy, dziewięcioosiowy. Od frontu ganek o dwóch kolumnach toskańskich i dwóch filarach.
  • Młyn w Gąsewie z 1919 r., dom młynarza z 1922 r., obora murowana z 1885 r.
Wyświetlono 20 , dzisiaj 1
Skip to content