(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

27 marca 2017r. gmina Biała Piska  podjęła uchwałę o przystąpieniu do ZGW RP. Witamy serdecznie w naszych szeregach i wierzymy, że wspólne działanie będzie jeszcze bardziej efektywne!

 

Biała Piska to gmina miejsko-wiejska położona w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i w południowo-wschodniej części powiatu piskiego.

Od północy gmina graniczy z gminą Orzysz, od wschodu z gminą Ełk, Prostki oraz z gminą Szczuczyn (woj. podlaskie). Od zachodu z gminą Grabowo (powiat kolneński, województwo podlaskie), od południowego zachodu z gminą Kolno (powiat kolneński, woj. podlaskie), natomiast od zachodu z gminą Pisz (powiat piski, woj. warmińsko-mazurskie).

Powierzchnia gminy wynosi 420 km2. Liczba ludności – 12 411 mieszkańców. W granicach gminy Biała Piska znajduje się 47 sołectw i 64 miejscowości.

Biała Piska leży na terenie Puszczy Piskiej. Powierzchnia lasów ogółem w ha – 17767,86.

Jest to gmina typowo rolnicza, specjalizująca się w produkcji mleka.

Na terenie Gminy Biała Piska stacjonuje Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Bemowo Piskie. Obecnie teren poligonu to ponad 16 000 hektarów, na których znajduje się szereg obiektów umożliwiających ćwiczenie się pododdziałów z różnych rodzajów wojsk, są tu strzelnice piechoty, czołgowe, artyleryjskie. Na terenie poligonu można wykonywać również ćwiczenia z wykorzystaniem śmigłowców i lotnictwa.

Dzieje miasteczka ściśle splatają się z historią Mazur. Niemal z każdego zakątka wyziera fragment przeszłości, pieczołowicie hołubiony.

Biała Piska nigdy nie była pępkiem świata, ale czasem  ocierała się o wielką historię,                     a to zapewne dlatego, że przez swoje 600-letnie dzieje, zawsze była miasteczkiem przygranicznym. Przemieszczały się przez nią hordy Tatarów, wojska rosyjskie, pruskie, niemieckie, polscy powstańcy. Miał tu miejsce wypad Podlaskiej Brygady Kawalerii.

W Białej Piskiej nie musimy oglądać starych zdjęć, by dowiedzieć się jak wyglądało miasteczko przed 100 laty. Wystarczy wyjść na rynek, by zobaczyć XIX kamieniczki starannie                      i ustawiczne odrestaurowywane.

Ratusz posadowiony w części centralnej rynku góruje nad miasteczkiem od przeszło 100 lat będąc siedzibą władz Miasta i Gminy Biała Piska. Neogotycki kościół spinający południową pierzeję rynku idealnie komponuje się z otoczeniem i patrzy na Białą od ponad 250 lat.

„Miasto trzech wież” – tak mieszkańcy nazywają swoje miasto. Obok wieży kościoła                          i ratusza, tuż za rynkiem wznosi się wieża ciśnień, która od 1928 r. do 2012 r. pełniła swoją funkcję dostarczając wodę miastu i podmiejskim miejscowościom. Dzisiaj wieża stanowi doskonały punkt widokowy (38 m) z którego roztacza się piękny widok na miasto i okolice.

Wieże i kamieniczki Białej Piskiej odbijają się  w wodzie stawu, otoczonego oświetloną promenadą. Stawu na którym szumią fontanny,  i który otaczają okazałe drewniane rzeźby – pamiątki po znaczących wydarzeniach kulturalnych miasteczka.

Wśród wielu atutów Białej Piskiej są jej drogi łączące miasteczko z dziesiątkami wsi, bo przecież gmina Biała Piska jest jedną z największych obszarowo gmin w Polsce.

W obraz gminy Biała Piska z dumą wpisują się pomniki przyrody. Czy to w postaci alei przydrożnych, samotnych, bądź grupy drzew. Nieocenionym elementem krajobrazowym są: lipy drobnolistne, dęby szypułkowate, jesiony wyniosłe, sosny, kasztanowce, jedlice. Stosownymi aktami prawnymi zostały  one wpisane w Obszar Chronionego Krajobrazu.

Największym bogactwem Miasta i Gminy Biała Piska są mieszkańcy. Ludzie pogodni, otwarci, prostolinijni i gościnni. Kochają swoje miasto i gminę, aktywnie żyją jego dniem dzisiejszym. Dumni ze swoich przodków, bogaci ich mądrością,  z ufnością spoglądają w przyszłość.

Wyświetlono 4 , dzisiaj 1
Skip to content