(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Stanowisko ZGW RP dotyczące „janosikowego”

Stanowisko Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, które zobowiązują do dokonywania przez jednostki samorządu terytorialnego wpłat do budżetu Państwa (wpłat „janosikowych”) na finansowanie części równoważącej subwencji ogólnej.

Dotacje w przedszkolu

MEN chce opóźnić korzystne dla jst zmiany w dotowaniu przedszkoli niepublicznych. – Te przepisy powinny wchodzić w życie natychmiast – odpowiadają samorządowcy. Marek Olszewski wieceprzewodniczący ZGW RP w Serwisie Samorządowym PAP.

Mianowanie to przeżytek

Mianowanie nie było korzystną dla samorządu formą zatrudniania, ale umacniało pozycję urzędnika. Samorządowcy postulują stworzenie służby cywilnej w JST. Krzysztof Iwaniuk wiceprzewodniczący ZGW RP w Forum Samorządowym.

Niebezpieczne związki

– Minister finansów chce włączyć do zadłużenia gmin deficyt ze związków międzygminnych, tworzonych głównie aby pozyskać środki europejskie. Spowoduje to bardzo silne ograniczenie procesu inwestycyjnego w 2012 r. – ostrzega Mariusz Poznański, wójt gminy Czerwonak, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Co dalej z ustawą o korytarzach przesyłowych

Dnia 26 stycznia 2012 roku na zaproszenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Parlamentu, Ministerstwa Gospodarki oraz przedsiębiorstw przesyłowych nośników energii z przedstawicielami Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Subwencja ekologiczna – spotkanie w Białowieży

W dniach 23-24 stycznia 2012r. W Białowieży, woj. podlaskie odbyło się kolejne spotkanie informacyjno – promujące inicjatywę ustanowienia subwencji ekologicznej dla samorządów położonych na terenach chronionych. W walnym zebraniu członków Stowarzyszenia Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego uczestniczyło ponad 70 Wójtów i Burmistrzów, w tym większość reprezentujących tereny chronione.

Wielkopolska Debata Edukacyjna

Dnia 20 stycznia br. w Poznaniu odbyła się Wielkopolska Debata Edukacyjna dotycząca przyszłości szkół wiejskich. Debatę zorganizował Związek Gmin Wiejskich i Federacja Inicjatyw Oświatowych. Patronat honorowy nad debatą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. W debacie uczestniczyli samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Wielkopolska Debata Edukacyjna jest spotkaniem organizowanym w ramach projektu „Monitoring procesu przekazania szkół i przedszkoli zagrożonych likwidacją organizacjom pozarządowym”. Projekt jest realizowany w ramach POKL Priorytet V „Dobre rządzenie”, Poddziałanie 5.2.1.
 

Przejdź do treści